Kamery termowizyjne świetnie się sprawdziły w czasie pandemii. Używano ich między innymi na lotniskach oraz w dużych skupiskach ludzi. Termowizja jest wykorzystywana jako środek pomocniczy pomagający wykrycie osoby z podwyższoną temperaturą ciała, które mogą być potencjalnymi nosicielami chorób wirusowych takich jak: ptasia i świńska grypa, SARS oraz Covid.
Rozwój podróży międzynarodowych i ekonomicznych w dzisiejszych czasach wymaga szybkiego i skutecznego zapobiegania rozprzestrzenieniu się chorób. Podwyższona temperatura ciała ludzkiego jest wiarygodnym wskaźnikiem infekcji i stanu zapalnego organizmu. Kamera termowizyjna mierzy z wysoką dokładnością rozkład temperatury na powierzchni skóry człowieka. Pomiar ten jest bardzo dokładny z tego względu, że skóra ludzka ma wysoki współczynnik emisyjności co gwarantuje dużą dokładność odczytu temperatury.
Wczesne wykrycie podwyższonej temperatury ciała ludzkiego i daje większe szanse na wyleczenie. O ile w przypadku zakażenia COVIDem umieralność nie była wysoka bo w granicach 3,4 % to w przypadku SARS umieralność wynosiła 10%. Kamery termowizyjne np. firmy FLIR rozróżniają temperatury na poziomie 0,07oC a pomiar jest szybki i zdalny co pozwala na szybką diagnostykę wielu osób w krótkim czasie. Kamera termowizyjne automatycznie wyszukuje najwyższej temperatury na twarzy człowieka a znajduje się ona w okolicach oka, co w czasach pandemii znacznie ułatwia logistykę gdyż człowiek może być w maseczce.

Jeżeli chodzi o parametry kamer termowizyjnych, które mają służyć do szybkiej diagnostyki osób z podwyższoną temperaturą to przyjęto, że minimalna rozdzielczość detektora podczerwieni musi wynosić 320×240 pikseli pomiarowych, czułość termiczna na poziomie 0,05oC oraz optyka kamery musi mieć regulacje ostrości a kąty widzenia kamery nie powinien być większy niż 45ox34o. Pomiar pojedynczej osoby powinien się odbywać w odległości około 1,3 do 2 metrów, chyba że używana jest kamera o wyższej rozdzielczości detektora. Czas takiego pomiaru wynosi około 1 sekundy dla jednego człowieka.

Szkolenie stacjonarne z termowizji
W czasie pandemii na rynku pojawiło się sporo kamer termowizyjnych do skanowania ludzi pod kątem temperatury ciała lecz sporo nich nie spełniało minimalnych parametrów, żeby poprawnie odczytywać temperatury. Przed zastosowaniem tego typu prewencji należy dokładnie się zapoznać w wymogami co do parametrów jakie powinny posiadać kamery termowizyjne.
zobacz również: Lekstykon termowizji